Právo

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Rodičovská dovolená

Rodičovská dovolená slouží k zdokonalení a prohloubení péče o dítě. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni nebo zaměstnanci rodičovskou dovolenou, pokud o ni požádá, a to nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Rodičovská dovolená náleží matce dítěte ihned po skončení mateřské dovolené a otci ihned ode dne narození dítěte. Délka rodičovské dovolené je variabilní a záleží na matce dítěte, jakou dobu čerpání dovolené si stanoví. Lze ji čerpat i po částech.

Zaměstnavatel žádosti o čerpání rodičovské dovolené musí vždy vyhovět. Po dobu rodičovské dovolené nenáleží matce/otci mzda nebo plat, protože jako zaměstnanec nekoná práci pro zaměstnavatele. V průběhu rodičovské dovolené náleží matce/otci rodičovský příspěvek, poskytovaný státem v rámci státní sociální podpory.

O rodičovský příspěvek se žádá u příslušného úřadu práce. Rodičovský příspěvek je státem poskytován nejdéle do 4 let věku dítěte a nejdéle do doby vyplacení celkové částky 220.000,-Kč. V praxi často dochází k mylnému výkladu o délce rodičovské dovolené s ohledem na délku rodičovského příspěvku, a to tak, že i rodičovská dovolená může trvat do 4 let věku dítěte. 


Hledáte dobrého právníka nebo daňového poradce? Právě jste ho našli.

Napište nám co Vás trápí. Pomůžeme Vám s řešením Vašeho problému.

Napište nám